Konferencja

 

Antropologia polityki i polityka w antropologii

 

Będlewo, 18-20 maja 2009 r.

 

 

Organizatorzy: Komitet Nauk Etnologicznych PAN, Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM,  Zakład Etnologii Instytutu Archeologii i Etnologii PAN

Omówienie: Agnieszka Chwieduk – na podstawie opracowań Natalii Bloch, Anny Weroniki Brzezińskiej, Łukasza Kaczmarka, Agnieszki Szczepaniak-Kroll, Konferencja „Antropologia polityki i polityka w antropologii”, Będlewo, 18-20 maja 2009, „Lud” t. 93, 2009, s. 361-366

 

DOKUMENTY:

List intencyjny:

Szanowni Państwo, Koleżanki i Koledzy,

Zapraszamy do uczestnictwa w kolejnej konferencji Komitetu Nauk Etnologicznych PAN, organizowanej przy współpracy Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM oraz Zakładu Etnologii Instytutu Archeologii i Etnologii PAN. Odbędzie się ona w Ośrodku Konferencyjnym Instytutu Matematycznego PAN w Będlewie k. Poznania w dn. 18-20 maja 2009 r. (poniedziałek-środa).

Konferencja ta zwołana została w tym terminie, aby umożliwić jej uczestnikom wzięcie udziału w uroczystości poświęconej 90. rocznicy utworzenia najstarszego na obecnych ziemiach RP uniwersyteckiego ośrodka studiów etnologicznych, którego kontynuatorem jest dziś Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM. To jubileuszowe spotkanie odbędzie się w Collegium Minus, w Sali Lubrańskiego (mała aula) w dn. 18 maja przed południem.

Spotkanie naukowe w Będlewie poświęcone będzie ważnemu i coraz bardziej widocznemu obszarowi interdyscyplinarnych badań z pogranicza antropologii i studiów politycznych. Jej głównymi zadaniami będą: 1. przegląd rezultatów badań prowadzonych w tym zakresie w ramach tzw. antropologii polityki (politycznej), jak i w obrębie studiów politologicznych wykorzystujących doświadczenia antropologiczne; 2. refleksja nad współczesnymi antropologicznymi interpretacjami zjawisk o charakterze politycznym; 3. debata nad politycznymi uwarunkowaniami badań antropologicznych.

Tak więc potencjalna tematyka obrad dotyczyć będzie takich kwestii jak: a) klasyczne obszary antropologii politycznej (trybalizm, wodzostwo, itp.), b) kulturowe aspekty przemian ustrojowo-politycznych, c) konflikty społeczne i etniczne, etnopolityka, nacjonalizm, wojny, terroryzm, d) ludowe/popularne postrzeganie świata polityki i polityka w społecznościach lokalnych, e) polityczne mity, symbole i rytuały, f) przywódcy polityczni (od tradycyjnych do współczesnych liderów), g) relacje i dystrybucja władzy, h) oddziaływanie i obecność polityki w studiach antropologicznych, i) wspólne pola antropologii i nauk politycznych oraz antropologiczne spojrzenie na polityczną rzeczywistość, j) praktyczne zastosowanie antropologii polityki.

Intencją organizatorów jest stworzenie warunków do prezentacji różnorodnych stanowisk, kierunków i podejść badawczych dotyczących współczesnych studiów z zakresu antropologii polityki w perspektywie antropologii społeczno-kulturowej i nauk o polityce. Do udziału w konferencji zapraszamy reprezentantów wszystkich ośrodków etnologicznych/ antropologicznych, a szczególnie tych, których obszary badań pokrywają się z problematyką konferencji. Zapraszamy również tych przedstawicieli zespołu nauk o polityce, którzy zainteresowani są współpracą ze środowiskiem antropologicznym.

Prosimy o nadsyłanie propozycji wystąpień przewidywanych na 20 minut (tytuł oraz abstrakt na pół strony) do 15 marca br. Na podstawie nadesłanych zgłoszeń Komitet Organizacyjny skompletuje listę prelegentów do dnia 15 kwietnia br. Opłata konferencyjna wynosi 150,- PLN, a zniżkowa (dla doktorantów) 50,- PLN. Kwotę wpisowego po zaakceptowaniu wystąpienia prosimy przelać na konto Instytutu Matematycznego PAN w Warszawie (Bank PPH Spółka Akcyjna, Oddz. w W-awie, Al. Jerozolimskie 27, 00-508 Warszawa, nr konta 90 1060 0076 0000 32100014 0962 ) z wyraźnym zaznaczeniem nazwiska i z dopiskiemKonferencja Etnologiczna w Będlewie.

 Organizatorzy zapewniają uczestnikom zakwaterowanie i wyżywienie oraz transport z centrum Poznania do Będlewa i z powrotem, natomiast opłacenie podróży do i z Poznania spoczywa na uczestnikach i/lub instytucjach delegujących. Zgłoszenia oraz pytania prosimy kierować na adres:

Sekretariat Komitetu Nauk Etnologicznych PAN

Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM

mgr Irena Kabat

ul. św. Marcin 78, 61-809 Poznań

tel. (0-61)829-47-15, irakabat(at)amu.edu.pl

Informacji można także zasięgać pod adresami:
Pracownia Etnologii IAE PAN – etnopan(at)man.poznan.pl
oraz u dra Łukasza Kaczmarka (lukaszito(at)poczta.onet.pl)
i dra Rafała Beszterdy (rrbeszterda(at)neostrada.pl)

Przewodniczący

Komitetu Nauk Etnologicznych PAN

prof. dr hab. Aleksander Posern-Zieliński

członek korespondent PAN

 

 

Program:

Konferencja-2009-Bedlewo-program

Folder z abstraktami:

Konferencja-2009-Bedlewo-broszura

Publikacje:

 

antropologia-polityki      apz-dohnal antropologia polityki-okladka

 

Fotografie

Bedlewo-2009-1

Dokumenty pochodzą ze zbiorów Archiwum IEiAK UAM w Poznaniu