Konferencja

 

Rozwój a kultura. Perspektywy poznawcze i praktyczne

 

Będlewo, 21-23 października 2010 r.

 

Organizatorzy: Komitet Nauk Etnologicznych PAN, Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM, Instytut Archeologii i Etnologii PAN


Omówienie: Natalia Bloch, Tarzycjusz Buliński, Konferencja „Rozwój a kultura. Perspektywy poznawcze i praktyczne”, Będlewo, 21-23 października 2010, „Lud” t. 95, 2011, s. 407-412

 

DOKUMENTY:

List intencyjny:

Poznań, 25 maja 2010 r.

Szanowni Państwo, Koleżanki i Koledzy,

Zapraszamy do uczestnictwa w kolejnej konferencji Komitetu Nauk Etnologicznych PAN, organizowanej przy współpracy Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM oraz Zakładu Etnologii Instytutu Archeologii i Etnologii PAN.
Odbędzie się ona w Ośrodku Konferencyjnym Instytutu Matematycznego PAN w Będlewie k. Poznania w dn. 21-23 października 2010 (czwartek-sobota).

Planowana konferencja będzie kolejną z cyklu dorocznych etnologicznych sympozjów konferencyjno-szkoleniowych, skupiających przedstawicieli wszystkich ośrodków etnologicznych w Polsce, a poświęconych ważnym aktualnym problemom badawczym. Po raz pierwszy przewidujemy także wystąpienia zaproszonych gości zagranicznych.

Konferencja, choć odnosząca się do kategorii kluczowych dla etnologii (antropologii kulturowej), będzie ona miała charakter interdyscyplinarny. Jej tematyka koncentrować się będzie wokół zagadnień antropologii rozwoju, uwzględni także perspektywę badawczą oraz doświadczenie praktyczne, takich dziedzin nauki i praktyki, jak ekonomia rozwoju, socjologia, filozofia społeczna, misjologia, historia gospodarcza, edukacja rozwojowa, studia globalne i regionalne, studia nad rozwojem (development studies) oraz management.

Jej celem jest poszerzenie perspektywy poznawczej dyscyplin zajmujących się różnymi aspektami procesów rozwojowych i modernizacji, tak w ujęciu diachronicznym, jak i synchronicznym. Należy nam na analizie rozwoju w sensie szerszym niż wąsko ujęte wskaźniki ekonomiczne (wskaźniki wzrostu).

Będzie ona miała również ważny aspekt dydaktyczny. Jej celem będzie bowiem także poszerzenie (zwłaszcza wśród młodych pracowników nauki i praktyków) umiejętności wykorzystywania wiedzy antropologicznej w praktycznych działaniach na rzecz rozwoju.

Przedmiotem szczegółowych wystąpień będą m.in. takie zagadnienia jak konceptualizacja kategorii „rozwoju” i „postępu” w świecie ponowoczesnym (w tym kulturach i językach pozaeuropejskich), rola czynnika kulturowego jako bariery lub akceleratora rozwoju, modele rozwoju i ich aplikacja, pomoc rozwojowa i jej skutki społeczno-kulturowe, dialog międzynarodowy a rozwój w kontekście relacji darczyńca-beneficjent, itp.

Intencją organizatorów jest stworzenie warunków do prezentacji różnorodnych stanowisk, kierunków i podejść badawczych dotyczących współczesnych studiów nad rozwojem. Do udziału w konferencji zapraszamy reprezentantów wszystkich ośrodków etnologicznych/ antropologicznych, a szczególnie tych, których obszary badań pokrywają się z problematyką konferencji. Zapraszamy również tych przedstawicieli innych dyscyplin naukowych oraz praktyków, zainteresowanych współpracą ze środowiskiem antropologicznym.

 Prosimy o nadsyłanie propozycji wystąpień przewidywanych na 20 minut (tytuł oraz abstrakt na pół strony) do 30 czerwca br. Na podstawie nadesłanych zgłoszeń Komitet Organizacyjny skompletuje listę prelegentów do dnia 15 lipca br.

Klikając tutaj pobierz kartę zgłoszenia na konferencję.


Opłata konferencyjna wynosi 250,- PLN, a zniżkowa (dla doktorantów) 100,- PLN.
Pełne koszty uczestnictwa w konferencji bez wystąpienia wynoszą 360 zł.
Kwotę wpisowego po zaakceptowaniu wystąpienia prosimy przelać do 15 września br. na konto Instytutu Matematycznego PAN w Warszawie (Bank PPH Spółka Akcyjna, Oddz. w W-awie, Al. Jerozolimskie 27, 00-508 Warszawa, nr konta 90 1060 0076 0000 3210 0014 0962) z wyraźnym zaznaczeniem nazwiska i z dopiskiemEtnologia – 21-23. 10. 2010”.

Organizatorzy zapewniają uczestnikom zakwaterowanie i wyżywienie oraz transport z centrum Poznania do Będlewa i z powrotem, natomiast opłacenie podróży do i z Poznania spoczywa na uczestnikach i/lub instytucjach delegujących. Zgłoszenia oraz pytania prosimy kierować na adres: Sekretariatu Komitetu Nauk Etnologicznych PAN

Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM

mgr Irena Kabat

ul. św. Marcin 78, 61-809 Poznań

tel. (0-61)829-47-15, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Informacji można także zasięgać pod adresami:

Pracownia Etnologii IAE PAN – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
oraz u dra Rafała Beszterdy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
 

Przewodniczący
Komitetu Nauk Etnologicznych PAN

prof. dr hab. Aleksander Posern-Zieliński
członek korespondent PAN

Przewodniczący
Komitetu Organizacyjnego

prof. UAM, dr hab. Ryszard Vorbrich
sekretarz naukowy KNE PAN

 

 

Program:

Konferencja-2010-Bedlewo-program

 

Broszura z abstraktami:

Konferencja-2010-Bedlewo-broszura Dokumenty pochodzą ze zbiorów Archiwum IEiAK UAM w Poznaniu