POSIEDZENIE PLENARNE KOMITETU

22 CZERWCA 2007 R.

 

W drugiej części wyborczego Posiedzenia Plenarnego KNE (z dn. 22 czerwca 2007), której przewodniczył już nowy przewodniczący, zajęto się bieżącymi sprawami.

W pierwszym rzędzie omawiano kwestię listy czasopism i ich punktacji oraz problematykę związaną z Kongresem Międzynarodowej Unii Nauk Antropologicznych i Etnologicznych w Chinach w 2008 r. i przygotowywanym na ten kongres tomie.

Poruszono też kwestię przyszłości konkursów grantowych, które od przyszłego roku mają zmienić formułę, a której założenia wciąż nie są określone.

Dużo miejsca w dyskusji poświęcono zagadnieniu powoływania kierunku studiów etnologicznych w nowych ośrodkach (w tym głównie na Uniwersytecie Szczecińskim), które nie dysponują odpowiednią samodzielną kadrą naukową i dydaktyczną. Mimo pewnych pozytywów, związanych z powstawaniem nowych możliwości zatrudniania absolwentów studiów doktoranckich z zakresu etnologii, zjawisko to budzi zaniepokojenie o poziom kształcenia studentów. Mimo zwracania uwagi przez KNE PAN władzom Ministerstwa, nie spotkało się to z jakąkolwiek reakcją MNiSW.

Poinformowano członków Komitetu, że w związku z uzyskaniem przez środowisko etnologiczne możliwości wysunięcia kandydata na członka korespondenta PAN, trzy rady wysunęły kandydaturę prof. A. Posern- Zielińskiego, która musi być jeszcze zaakceptowana przez Zgromadzenie Ogólne PAN.

Na zakończenie posiedzenia nowo wybrany przewodniczący Komitetu – prof. A. Posern-Zieliński przedstawił zadania, które uznał za najważniejsze w kadencji 2007-2010. Wśród nich wymienił: doskonalenie i rozbudowę strony internetowej Komitetu, pracę od podstaw w komisjach (zwłaszcza uaktywnienie młodych naukowców), podtrzymywanie tradycji organizacji dwóch zebrań plenarnych w roku oraz idei corocznych konferencji, udział w Kongresach IUAES, a także przetarcie szlaków pomiędzy organizacjami międzynarodowymi i podobnym statusie.